Drenaż limfatyczny – Co to jest i na czym polega?


Drenaż limfatyczny to specjalistyczny zabieg, który polega na stymulacji układu limfatycznego za pomocą nacisku manualnego lub mechanicznego. Metoda jest bezinwazyjna i niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, jednak istnieje także krótka lista przeciwwskazań do zabiegu.
Co to jednak oznacza w praktyce i kiedy warto się zdecydować na taki masaż? Jakich korzyści możesz oczekiwać po pierwszym zabiegu, a jakich po dłuższej serii? Czy warto zdecydować się na drenaż limfatyczny? Te wszystkie kwestie omówimy w niniejszym artykule!
Co to jest drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością wśród klientek w każdym wieku. I nic dziwnego, ponieważ lista jego zalet jest naprawdę długa. Zanim jednak do nich przejdziemy, warto zastanowić się, czym w ogóle jest masaż limfatyczny.
Masaż (drenaż) limfatyczny to zabieg modelujący ciało, który pozytywnie wpływa na zdrowie, oddziałując na pracę układu limfatycznego i krążenia. Wszystko za sprawą rytmicznych ruchów dłoni (okrężnych, pompujących, uciskowych), które pobudzają przepływ limfy i pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn.
Masaż może być wykonywany również za pomocą specjalistycznego sprzętu – aparatu do kompresji pneumatycznej. W jednym i drugim przypadku masaż składa się z dwóch faz.
Na czym polega drenaż limfatyczny?
Wspomnieliśmy już wyżej, że masaż limfatyczny to kombinacja ruchów dłoni (lub ucisku mechanicznego w przypadku urządzeń), których zadaniem jest pobudzenie przepływu limfy. Aby zabieg był skuteczny i – przede wszystkim – bezpieczny dla klienta, musi zostać podzielony na dwie fazy.
- Faza przesuwania limfy.
- Faza odprężenia.
W pierwszej fazie zabiegu, masażysta wykonuje delikatne ruchy dłońmi w kierunku węzłów chłonnych. W ten sposób limfa jest przesuwana z miejsc, gdzie jej przepływ jest utrudniony, do węzłów chłonnych, gdzie zostaje oczyszczona z toksyn i odpadów metabolicznych. Ta faza wymaga precyzyjności działania i wiedzy na temat ludzkiej anatomii.
Druga faza ma na celu uspokojenie i rozluźnienie mięśni oraz pobudzenie układu nerwowego. W tej fazie wykonywane są miękkie, powolne ruchy, które ułatwiają odprężenie i wyciszenie. Jest ona niezwykle, ponieważ organizm może być nieco osłabiony i wymagać odpoczynku po pierwszej fazie.
Drenaż limfatyczny może być wykonany na dowolnej partii ciała, a czas trwania zabiegu uzależniony jest od obszaru i intensywności i może wynosić od 20 do 90 minut.
Kiedy zdecydować się na drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to zabieg, który może przynieść wiele korzyści, zarówno dla zdrowia, jak i urody, jednak warto pamiętać o przeciwwskazaniach. I to właśnie od nich zaczniemy, ponieważ ich lista jest stosunkowo krótka.
Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego:
- choroby nowotworowe,
- infekcje skórne,
- choroby serca,
- niewydolność organizmu,
- obrzęki,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- ciąża,
- okres karmienia piersią.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować sprawę ze swoim lekarzem. Co więcej, profesjonalny masażysta również przeprowadzi krótki wywiad z pacjentem przed zabiegiem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Skoro listę przeciwwskazań mamy już za sobą, warto zastanowić się, kto może skorzystać z zabiegu. Najprostsza odpowiedź brzmi: każdy, ponieważ drenaż nie tylko usprawnia przepływ limfy, ale również pozytywnie wpływa na wygląd ciała i samopoczucie.
Ponadto, warto zdecydować się na drenaż limfatyczny, gdy:
- zawodowo lub amatorsko uprawiasz sport,
- chcesz zrzucić zbędne kilogramy,
- masz problem z cellulitem,
- chcesz poprawić jakoś swojej skóry oraz ujędrnić ciało,
- cierpisz na nadmiar wody w organizmie lub obrzęk kończyn,
- chcesz dogłębnie oczyścić swój organizm,
- odczuwasz ból mięśni lub częste skurcze,
- chcesz poprawić krążenie krwi oraz ukrwienie tkanek i narządów.
Jak widać, drenaż limfatyczny pomaga w wielu różnych przypadkach. I co ważne, działa już od pierwszego zabiegu, jednak najlepsze i długotrwałe efekty przynosi przeprowadzenie serii. Ile powinna trwać? Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ każda osoba jest inna – ma inne potrzeby, wymagania i cele.
Warto od początku jasno zakomunikować, jakich efektów oczekuje się od terapii, aby masażystka mogła dobrać nie tylko natężenie zabiegu, ale również jego częstotliwość. Czy chodzi o głównie o modelowanie sylwetki, a może oczyszczenie organizmu? Poprawę stanu zdrowia, a może przygotowanie się do sezonu sportowego?
Oczywiście, jeden cel nie wyklucza innych, ponieważ poprawa wyglądu skóry idzie w parze z oczyszczeniem organizmu z toksyn, ale jasne określenie nadrzędnego efektu usprawni pracę.
Drenaż limfatyczny – czy warto?
Popularność drenażu limfatycznego nie wzięła się znikąd, ponieważ lista zalet związanych z tym zabiegiem jest naprawdę długa. Dlatego warto sprawdzić jego działanie na własnej skórze – i to dosłownie!
Już jeden zabieg przynosi znaczną poprawę samopoczucia i pozytywnie wpływa na ciało, a to wystarczy, aby móc samodzielnie określić, czy drenaż limfatyczny jest dla nas. Co więcej, w tym zabiegu można łatwo regulować poziom nacisku i intensywność masażu, aby dostosować go do indywidualnych potrzeb.
Jeżeli więc nie masz żadnych przeciwwskazań do drenażu limfatycznego, przetestuj zabieg i sprawdź, jak zareaguje na niego Twoje ciało. Efekty mogą Cię pozytywnie zaskoczyć!